Supraśl z rewizytą w Szudziałowie – 14.09.2022

Uczestnicy projektu „Jestem, bo jesteś” z różnych miejscowości wymieniają się umiejętnościami i wspólnie poznają okolicę, ucząc się od siebie nawzajem.

Po majowej wizycie chłopaków z Szudziałowa u dziewczyn w Liceum Plastycznego w Supraślu, przyszedł czas na długo oczekiwaną rewizytę. W połowie września doszła ona do skutku.

Pierwszym punktem programu był długi spacer po Szudziałowie. Największe wrażenie na gościniach zrobiło to, co bez przewodnika – mieszkającego tu Łukasza, trudno byłoby w ogóle znaleźć: dawny cmentarz prawosławny, ukryty za miejscowym Orlikiem, wałem ziemi oraz drzewami. Dotarcie do tego miejsca stało się pretekstem do rozmów o zapomnianej historii i meandrach pamięci ludzkiej oraz społecznej. Opiekunka szudziałowskiej grupy Aneta Prymaka  opowiedziała o bieżeństwie – uchodźstwie 1915 r., które stało się udziałem większości prawosławnych mieszkańców tej okolicy.

Zapomniany cmentarz był też inspirującym miejscem warsztatów fotograficznych, które prowadziły dziewczyny z Liceum Plastycznego wraz z opiekunką Katarzyną Zabłocką. Młodzież uczyła się między innymi tego, jak patrzeć, by dostrzegać to, co niewidoczne na pierwszy rzut oka i świadomie tworzyć ciekawe, niebanalne kadry.

Nie mogło się obyć bez wspólnego ogniska i snucia planów kolejnych spotkań…

Skip to content