„Fotohistorie Polaków z Białorusi – ocalanie domowych archiwów”

Od 01-06-2019 do 29-11-2019

Koordynator: Urszula Dąbrowska

W ramach projektu zdigitalizowanych zostało 1200 fotografii dokumentujących dzieje polskich rodzin w czterech miejscowościach leżących dzisiaj w granicach Republiki Białoruś – w Iwieńcu, Wysokim Litewskim, Zabłociu i Wasiliszkach. Zebrany materiał udostępniony jest na portalu albom.pl.


W wyjazdach wzięli udział dziennikarze i historycy z Polski i z Białorusi: Urszula Dąbrowska, Grażyna Szałkiewicz, Andrzej Poczobut, Rafał Siderski, Łukasz Wołągiewicz, Grzegorz Dąbrowski. Odwiedzili 40 gospodarstw, w 25 zarejestrowali prywatne kolekcje. Podczas wizyt nawiązali kontakty z lokalnymi pasjonatami historii (Piotrem Kuźmiczem w Zabłociu, o. Lechem Bachankiem w Iwieńcu, Aliną Wasiluk w Wysokim Litewskim). O wyprawach i znaleziskach powstał film dokumentalny.


Realizacja projektu wpłynęła na zainteresowanie mieszkańców odwiedzanych miasteczek domowymi archiwami. Wielu z nich wcześniej nie przywiązywało do tego wagi (np. rodzina Apolinarego Pupko w Iwieńcu), uznając fotografie jedynie za domowe pamiątki. Projekt zachęcił ich do podejmowania oddolnych działań skierowanych na ratowanie polskiej spuścizny kulturowej na terenach RB.


Projekt współfinansowany był w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2019 roku.

Skip to content