Maria Dąbrowska

Była pierwszą stypendystką Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK, które otrzymała w 2002 roku  podczas studiów w Warszawskiej Akademii Teatralnej, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. 

Od 2007 r. jest na stałe związana z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Przez ten czas stworzyła w tym Teatrze około 40 ról. Współpracowała z wieloma cenionymi reżyserami teatralnymi, m.in. z Anną Augustynowicz, Marcinem Liberem, Eweliną Marciniak, Michałem Zadarą, Wojtkiem Klemmem, Marcinem Wierzchowskim, Piotrem Ratajczakiem, Natalią Korczakowską, Jakubem Skrzywankiem. Współpracuje również z Teatrem Dramatycznym w Wałbrzychu i Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Jest również animatorką wielu projektów edukacyjnych oraz współautorką niezależnych działań artystycznych. W latach 2009 – 2017 prowadziłam cykl warsztatów teatralno-terapeutycznych „Otwieracz”, skierowany do dzieci i młodzieży z trudnościami rozwojowymi.

Ma za sobą również kilka doświadczeń filmowych. W roku 2019 zagrałam główną rolę w etiudzie filmowej „Monika W.” w reż. Pauliny Skibińskiej, uhonorowanej nagrodami dokumentalistki. Grała w egzaminach i etiudach studentów reżyserii PWSFTviT w Łodzi, ostatnio w „Uderzeniu” w reż. Roberta Kwilmana (2019 r.). Zagrała w dwóch serialach telewizyjnych: „Polizeiruf” w reż. Larsa Jessena 2019 r. i ostatnio „Odwilż” w reż. Xawerego Żuławskiego w 2020 r.


Maria Dąbrowska o sobie:

„… dzięki stypendium mogłam wziąć udział w warsztacie wokalnym organizowanym przez Fundację Muzyka Kresów. Było to dla mnie istotne, ponieważ śpiew nie był nigdy moją mocną stroną, a w trakcie studiów pojawiły się u mnie problemy z głosem…”

Skip to content