Ida Matysek

Ida Matysek stypendium Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK otrzymywała przez cały okres nauki w gimnazjum i VI Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Zygmunta Augusta, w Białymstoku. Ukończyła Filologię ugrofińską na Uniwersytecie Warszawskim, aktualnie jest na studiach magisterskich na Uniwersytecie Helsińskim (Finlandia) i jednocześnie zarządza ponad 200 pracownikami jako HR Manager. Pracowała też w Helsinkach jako główny Liaison Officer polskich delegacji w trakcie fińskiej prezydencji UE w 2019 roku, a w 2017 była asystentką Finnish Expatriate Parliament oraz sekretarzem jednej z jego komisji.


Ida Matysek o sobie:

Wychowałam się w leśniczówce w środku Puszczy Białowieskiej, gdzie mieszkałam z mamą i autystycznym młodszym bratem. Mimo że nie przepadałam za chodzeniem do szkoły, lubiłam się uczyć i na świadectwie zawsze lądował czerwony pasek. Od małego pochłaniałam książkę za książką, a pierwszy wiersz napisałam mając 9 lat. Kiedy Stowarzyszenie WIDOK przygarnęło mnie pod swoje skrzydła, zaczęłam publikować wiersze w różnych publikacjach zbiorowych, a w 2011 roku, w wieku 15 lat, Książnica Podlaska wydała mój autorski tomik poezji. Stypendium umożliwiło mi przeprowadzkę i utrzymanie się w Białymstoku, gdzie uczęszczałam do VI LO. Pod koniec liceum i na pierwszym roku studiów zostałam zaproszona do udziału w niesamowitym projekcie Stowarzyszenia WIDOK „Mieszkam w Białymstoku”, podczas którego pracowałam nad spektaklem(„Import/Export”) razem z profesjonalnymi artystami oraz młodzieżą czeczeńską. Doświadczenie to nie tylko było świetnym wpisem do CV dla osiemnastolatki, ale przede wszystkim rozwinęło mnie jako człowieka. Dzięki stypendium poznałam też wielu rówieśników i nawiązałam przyjaźnie.

Wsparcie od Stowarzyszenia – nie tylko finansowe – dodało mi skrzydeł. Mogę ze sporą pewnością powiedzieć, że gdyby nie WIDOK, nie ośmieliłabym się na wiele rzeczy, które w swoim życiu zdążyłam już osiągnąć.

Skip to content