Na przełomie października i listopada 2024 roku znowu wyruszamy do Nowej Zelandii. Tym razem chcemy przywieźć stamtąd cyfrowe kopie archiwalnych zdjęć z trzech kolekcji Sybiraków. Nagramy też rozmowy z nimi.
Wyprawa możliwa jest dzięki dotacji z Instytutu Polonika. Do Nowej Zelandii pojedzie 5-osobowa delegacja, w skład której wejdą społeczni archiwiści z WIDOKU oraz historycy z Muzeum Pamięci Sybiru. Weźmie ona też udział w obchodach 80. rocznicy przyjęcia przez Nową Zelandię polskich sierot z sowieckich łagrów, nazywanych tam „dziećmi z Pahiatua” od nazwy miejscowości niedaleko Wellington, gdzie zbudowano im obóz-miasteczko. Uroczystość zaplanowana jest na 1-3 listopada 2024.
Celem podróży jest digitalizacja domowych zbiorów fotograficznych Sybiraków, którzy po II wojnie światowej osiedli na antypodach. Tym razem zajmiemy się archiwum Niny Tomaszyk z Auckland, rodziny Popławskich i Michalików oraz kolekcją Domu Polskiego w Wellington. Są to zdjęcia przedwojenne, przedstawiające miejscowości, z których NKWD deportowało polskie rodziny, fotografie z czasów wojny, ale też obrazy przedstawiające życie Polonii w Nowej Zelandii. Zrejestrujemy też na wideo komentarze właścicieli kolekcji, co pomoże przy opracowywaniu dokumentów.
Opisane materiały zostaną opublikowane na stronie: https://albom.pl/. Wszystkie działania będą wykonane w ramach wolontariatu.
Czas trwania projektu: od 1.06.2024 do 16.11.2024
Koordynatorka: Urszula Dąbrowska
Dofinansowano ze środków Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”.