english

 

 

 

TEATR POLSKA 2014

 

Program TEATR POLSKA ma na celu ułatwienie dostępu do oferty polskich teatrów poprzez zintensyfikowanie ich mobilności i umożliwienie prezentacji spektakli w ośrodkach mających utrudniony dostęp do kultury. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

 

Inspiracją dla powstanie programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Teatr Reduta Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia kultury polskiej tamtego okresu.

 

W roku 2014 program TEATR POLSKA organizowany był po raz szósty. Zgłosiło się 109 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 14 przedstawień oraz rekomendowała 5 dodatkowych. Komitet organizacyjny przyznał dotacje 19 teatrom, które ze swoimi prezentacjami i warsztatami odwiedziły 91 miejscowości w całej Polsce. Objazdy odbyły się między 6 sierpnia a 30 listopada 2014 roku.

W programie TEATR POLSKA 2014 wzięli udział: Centrum Kultury w Lublinie/Scena Premier In Vitro, Lubuski Teatr w Zielonej Górze, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK z Białegostoku, Stowarzyszenie Studio Teatralne Koło z Warszawy, Teatr Animacji w Poznaniu, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, Teatr im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wierszalin z Supraśla, Teatr Wybrzeże z Gdańska.

 

Program TEATR POLSKA organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Więcej informacji na stronie: www.polska.e-teatr.pl

 

 

 


 

 

 

W spektaklu Import/Export.

 

     nie występują zawodowi aktorzy, a uchodźcy z Czeczenii. Z amatorami pracowali profesjonaliści: aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy...

Przedsięwzięcie było pierwszym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce. Tytuł przedstawienia ma wymowny charakter. Słowa import oraz eksport obrazują losy uchodźców, dla których pobyt w Białymstoku może być tylko chwilowym przystankiem na drodze do lepszego świata. Scenariusz spektaklu jest oparty o autentyczne historie młodych uchodźców z Czeczenii. Na scenie sami opowiadają swoje historie, dzięki czemu wszystko jest autentyczne. Historie były zbierane przez polskie uczestniczki projektu, które odwiedzały Czeczenów w ich domach. Spektakl podzielony jest na etiudy. Każda z nich to oddzielna historia. Widzowie mogą zobaczyć w jaki sposób i dlaczego uchodźcy uciekli do Polski. Potem dowiedzą się jak potoczyły się ich losy w naszej ojczyźnie. Czy planują tu zostać, czy może chcą ruszyć dalej, na zachód Europy?

 

Przygotowania trwały kilka miesięcy. Przedstawienie było zwieńczeniem warsztatów teatralnych „Mieszkam w Białymstoku”. Uczestniczyła w nich młodzież z Polski i z Czeczenii. Była to okazja do integracji, przełamania niechęci i budowania porozumienia między często zantagonizowanymi grupami. Podlasie, mimo wielowiekowej tradycji wspólnego życia różnych narodowości, jest ostatnio areną wielu incydentów na tle wrogości narodowej. Po części jest to spowodowane gwałtownymi przemianami społecznymi w Europie, związanymi głównie z problemami uchodźctwa i migracji na tle ekonomicznym i politycznym.


Spektakl „IMPORT/EXPORT” może być ważnym głosem w dyskusji o uchodźcach i emigrantach. Zwłaszcza w Polsce i Białymstoku, dla którego w powojennej historii jest to zupełnie nowe zjawisko. Mamy piękną, aczkolwiek zupełnie zapomnianą, tradycję wspólnego bytowania ludzi z różnych kultur, obrządków religijnych. Spektakl „IMPORT/EXPORT” również w tym wymiarze może spełnić ważną misję.


 

 

 

Realizatorzy:


scenariusz i reżyseria: Michał Stankiewicz


asystent, muzyka, światła: Adam Frankiewicz


dramaturgia: Marta Jagniewska


wideo: Bartosz Tryzna


scenografia, kostiumy: Karolina Maksimowicz


plakat: Natalia Kabanow


dokumentacja: Patrycja Kownacka, Natalia Siereda, Ida Matysek, Martyna Płońska

 


Spektakl zrealizowany w ramach projektu „Mieszkam w Białymstoku” Stowarzyszenia Edukacji Kulturalnej WIDOK:

 

Katarzyna Siwerska – koordynatorka projektu „Mieszkam w Białymstoku” i spektaklu „Import/Export”

Magdalena Godlewska – Siwerska – kuratorka projektu „Mieszkam w Białymstoku”


 

Obsada:


Bersan Mezhidov, Lorsan Mezhidov, Laura Mezhidov, Zaurbek Vazaev, Zelimchan Edilov, Khava Ozdamirova, Khavashi Kosumova, Patrycja Kownacka, Ida Matysek, Natalia Siereda

 

 

 

 

 

Spektakle w ramach trasy:

20.IX.2014, godzina 18:00 – Krynki

04.X.2014, godzina 18:00 – Łapy

18.X.2014, godzina 18:00 – Hajnówka

25.X.2014, godzina 18:00 – Czeremcha

08.XI. 2014, godzina 18:00 – Augustów

 

 

Wszystkie spektakle poprzedzone były warsztatami teatralnymi dotyczącymi metod pracy wykorzystywanych w teatrze dokumentalnym, prowadzenie: Marta Jagniewska

 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót